Załóż bloga Zaloguj sięMenu:

Linki

Kategoria główna

Karkonosze, Izery i Rezerwat Krokusów

karkonosze | 31.03.2011 17:55

Rezerwat  Krokusów w Górzyńcu jest jednym z najpiękniejszych rezerwatów w południowej Polsce. Choć nie oszołamia swoim  obszarem ( zaledwie 3,9 ha), to zachwyca swoim urokiem. Na przełomie marca i kwietnia, gdy świat zaczyna nabierać wiosennych kolorów, tutaj można podziwiać "dywany" uścielone przepięknymi kwiatami.

Te cuda natury, jak można je nazwać, to przede wszystkim przepiękne siedliska szafranu pospolicie zwanych krokusami. Właśnie  po to by ochronić naturalne siedliska krokusów  w 1962 roku został założony rezerwat. Pamiętajmy, że w Polsce szafran jest chroniony!

Górzyniec to jedyne miejsce w Sudetach i w zasadzie drugie w Polsce, zaraz po Tatrach, gdzie te przepiękne kwiaty występują naturalnie. Choć zdania uczonych w tym temacie są podzielone- jedni uważają, że krokusy rosły tu naturalnie od stuleci inni uważają że jest to gatunek sztucznie rozpleniony, a rośnie tutaj "zaledwie" 200 lat, to jedno jest pewne - miejsce to zadziwia i fascynuje. Rezerwat Krokusów Górzyniec powinien być bezapelacyjnie jednym z punktów wszystkich wycieczek w Góry Izery i w sąsiadujące z nimi Góry Karkonosze.

Choć najpiękniej rezerwat wygląda wiosną, warto odwiedzić go również w innych porach roku. Oprócz wspomnianych krokusów rośnie tu również wiele innych roślin będących pod ochroną.

  Choć Górzyniec położony jest w Górach Izerskich, to turyści odwiedzający to miejsce mają okazję podziwiać i zwiedzać pobliskie Góry Karkonosze.

«Następny | Poprzedni »

Komentarze

  1. 1. mar  |  03/08,2013 at 19:12

    Byłem wczoraj w Rezerwacie, śniegu jeszcze tam sporo. W okresie kwitnienia odwiedzam to miejsce kilka razy. Polecam wszystkim miłośnikom przyrody :)

  2. 2. Jim  |  02/24,2018 at 14:48

    Woah! I'm really loving the template/theme of this site. It's simple, yet effective. A lot of times it's tough to get that "perfect balance" between user friendliness and visual appeal. I must say you've done a fantastic job with this. Also, the blog loads very fast for me on Safari. Outstanding Blog!

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
 authimage
RANKING STRON. Darmowa reklama w internecie. Darmowe statystyki TOPLISTA. Najlepsza toplista. Ranking. Fajne forum dyskusyjne - ranking forum. Najlepsze fora.